Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!
Nie jesteś zalogowany na forum.
.
Władysław Pitak. Muzykoterapia uzdrowiskowa.
Autorka filmu: Tatiana Pitak
Władysław Pitak - wykonawca tej formy artystyczno-terapeutycznej jest zawodowym aktorem, pedagogiem kultury teatralnej, logopedą i muzykoterapeutą.
Na filmie widzimy fragmenty jednego spotkania artystyczno-terapeutycznego w latach 80. XX wieku w wykonaniu Władysława Pitaka w sanatoriach pod hasłem: GRY I ZABAWY DRAMATYCZNE, następnie: MUZYKA - TERAPIA - RELAKS, później: MUZYKOTERAPIA, LOGOMUZYKOTERAPIA, a ostatnio MUZYKODRAMA.
Zadaniem i celem tych spotkań było leczenie (za pomocą słowa i muzyki) nerwic, zaburzeń mowy, porozumiewania się, a także terapia sensu życia.
Najczęściej stosowaną techniką terapeutyczną był relaks jako zwolnienie psychofizyczne, czyli wyeliminowanie naprężenia mięśni przy równoczesnym świadomym obniżeniu aktywności myśli.
Z uwagi na dominację dwóch technik terapeutycznych, opartych przede wszystkim na słowie i muzyce, działania w sanatoriach Władysław Pitak nazwał MUZYKODRAMA.
Autorka filmu: Tatiana Pitak
https://www.youtube.com/watch?v=LmAyTwS4bwc
.
Wiadomość dodana po 01 min 05 s:
http://www.pitak.oxn.pl/viewtopic.php?id=67
Offline
.
szkolenie: MUZYKOTERAPIA cukrzycy
.
Muzyka jest niewątpliwie atrakcyjnym i w miarę bezpiecznym środkiem terapeutycznym. Wiadomo nie od dzisiaj, że może ona zmieniać stan aktywności systemu nerwowego, wywoływać określone zmiany w czynnościach całego organizmu, może zmieniać napięcie mięśni, przyspieszać przemianę materii, zmieniać szybkość krążenia krwi, obniżać próg wrażliwości zmysłów, wpływać na wewnętrzne wydzielanie, zmieniać siłę i szybkość pulsu, modyfikować oddychanie. To są zmiany konkretne. Poza tym, muzyka może wprowadzać w różne nastroje, wzbudzać uczucia i emocje.
.
W muzykoterapii, podobnie jak w leczeniu farmakologicznym istnieje trudne do rozwiązania zagadnienie indywidualnych różnic reagowania na leki, różna jest bowiem wrażliwość ludzi na muzykę, a także różne są doświadczenia z tą muzyka związane. Poza tym wydaje się, że muzyka usuwając objawy wielu dolegliwości, stosunkowo rzadko zapobiega ich powstawaniu. Dotyczy to przede wszystkim stosunku do drugiego człowieka, zdolności porozumiewania się, tolerancji, wyrozumiałości, partnerstwa, poglądu na świat i życie. Ponieważ muzyka jest asemantyczna - nie posługując się językiem nazw i pojęć - nie wpływa na obyczaje, moralność i etykę zachowań człowieka. Hasło: "muzyka łagodzi obyczaje" nie znajduje pokrycia w jej realnych, stosunkowo skromnych możliwościach terapeutycznych.
.
Uwzględniając powyższe zastrzeżenia, słusznym wydaje się pogląd, że w psychoterapii i terapii pedagogicznej najskuteczniejszą metodą jest kojarzenie wielu technik i wielokierunkowe oddziaływanie na osobowość pacjenta. Z uwagi na dominację dwóch technik terapeutycznych, opartych przede wszystkim na słowie i muzyce, nasze działania w sanatoriach kołobrzeskich nazwano l o g o m u z y k o t e r a p i ą.
.
W naszej praktyce muzyka dostarczała bodźców rytmicznych do działań ruchowych, pomagała nawiązać kontakt z chorymi, którzy słabo reagują na bodźce słowne lub nie chcą rozmawiać. "Logos" - słowo, sens - było formą odtwarzania aktualnych wydarzeń z życia grupy czyli projekcją sprzyjająca odreagowaniu. Pacjenci mogli się "wygadać", "wypłakać" ze swoich dawnych i obecnych zmartwień i trudności. Zdarzało się, że to wystarczyło dla odczucia ulgi, i nie było wówczas potrzeby żadnej interpretacji, poleceń lub wskazówek terapeuty.
.
Władysław Pitak przed własnym afiszem zapraszającym na szkolenie w jaskini solno-jodowej GALOS w Lądku Zdroju.
.
foto: Tatiana Pitak
.
@
Władysław Pitak i kuracjusze w jaskini GALOS w Kudowie Zdroju w czasie szkolenia z zakresu relaksacji w grocie solnej.
.
foto: Tatiana Pitak
.
@
Władysław Pitak i personel w jaskini GALOS w Lądku Zdroju w czasie szkolenia z zakresu relaksacji w grocie solnej.
.
foto: Tatiana Pitak
.
@
Władysław Pitak i kuracjusze w jaskini GALOS w Lądku Zdroju w czasie szkolenia z zakresu relaksacji w grocie solnej.
.
foto: Tatiana Pitak
.
@
Pani Janina- właścielka sieci jaskiń solno-jodowych w Polsce, Pan Tomek - szef marketingu
i Władysław Pitak w jaskini GALOS w Lądku Zdroju w przerwie szkolenia z zakresu relaksacji w grocie solnej.
.
foto: Tatiana Pitak
.
@
Pani Janina- właścielka sieci jaskiń solno-jodowych w Polsce i Władysław Pitak w jaskini GALOS w Lądku Zdroju w przerwie szkolenia z zakresu relaksacji w grocie solnej.
.
foto: Tatiana Pitak
.
@
kontakt z trenerem:
Władysław Pitak
telefony: +48 600-809-254; +48 94 340-60-06
e-mail: biuro@logos.dt.pl
wizytówka: www.logos.dt.pl/pitak
.
.
Offline
.
Władysław Pitak
Posiada wszechstronną wiedzę i umiejętności w zakresie kształcenia zdolności twórczych i terapii nerwic, wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w różnych formach terapii i ekspresji estetycznej,
był wykładowcą i jest trenerem w dziedzinie:
- kultura żywego słowa i metodyka pracy z zespołem teatralnym
• - relaksacja i animacja muzyczna
• - komunikacja interpersonalna i ekspresja dramatyczna
• - psychopatologia i psychoterapia
• - muzykoterapia jako zabieg sanatoryjny
- techniki muzyczno-dramatyczne w terapii dzieci nerwicowych i autystycznych
• - trening aktorski w kształceniu zdolności twórczych dzieci i młodzieży
- arteterapia w geriatrii
w szkołach i uczelniach:
• Akademia Pedagogiczna w Słupsku
• Zespół Szkół Muzycznych w Koszalinie
• Akademia Muzyczna w Gdańsku - filia w Koszalinie
• Uniwersytet w Gdańsku - Podyplomowe Studium Logopedyczne
• Policealne Studium Socjoterapii – Koszalin
• Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury Dorosłych – Międzywojewódzki Ośrodek Dydaktyczny w Koszalinie
• Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie - Podyplomowe Studia Arteterapii
• Uniwersytet 3-Wieku przy Politechnice Koszalińskiej
• Seminarium Metropolitalne Kościoła RK we Lwowie
• Wileńskie Centrum Kultury i Duchowości w Wilnie
Prezentował swoje dokonania na sympozjach, warsztatach i konferencjach naukowych dot. kształcenia zdolności twórczych i leczenia chorób psychosomatycznych przy pomocy muzyki i ekspresji dramatycznej.
W praktyce terapeutycznej posługuje się nowoczesnymi metodami relaksacyjno-treningowymi, w oparciu o rzetelną diagnozę - w ścisłym kontakcie z lekarzami - specjalistami oraz nauczycielami i pracownikami socjalnymi.