MUZYKA-POEZJA-TEATR-PLASTYKA-TANIEC

Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2021-11-13 15:54:08

aktor
Użytkownik
Dołączył: 2021-01-13
Liczba postów: 27
WindowsChrome 95.0.4638.69

Sokal-nad Bugiem - fotografie Władysława Pitaka - maj 2007

.

Fotografie Władysława Pitaka wykonane w maju 2007 r.

Fotografie przedstawiają Bug  z poziomu mostu łączącego Sokal ze Żwirką i Zabużem oraz w rejonie Walawki.

Autorzy: Tatiana i Władysław Pitakowie

Fotografie można publikować przy zachowaniu przepisów prawa autorskiego i prasowego 

bug1.JPG

bug2.JPG

bug3.JPG

bug4.JPG bug5.JPG

bug6.JPG



Dla zainteresowanych turystyką  w rejonie sokalskim (zabytki Sokala i Tartakowa) jest  aktualny film na dvd .

Kontakt z autorami:

sokal2@wp.pl
tel.600-809-254

Sokalszczyzna - gdzie to jest?
Sokal - miasto rejonowe w lwowskim województwie leżące na prawym brzegu Zachodniego Bugu, 83 km na płn od Lwowa.

Zabytki:
zespół klasztoru Bernardynów z kościołem (XVI w.)- do 2012 r. jedno z najcięższych więzień na Ukrainie, klasztor Brygidek (XVII w.),
cerkwie:
Nikołajewska (XVI w.), Michajłowska (1778-1835) i PietroPawłowska

Zapraszam do odwiedzenia strony www:

http://sokal.fora.pl

.

.

Cały komplet  fotografii z Sokala i okolic (kilkadziesiąt szt)  przedstawia  widoki i obiekty Sokala, Zabuża, Walawki, Tartakowa, Komarowa i okolic.

Komplet fotografii można pobrać gratis ze strony:

http://www.sokal.fora.pl

osoby nie posiadające dostępu do internetu otrzymają płytkę CD z w/w fotografiami razem z zakupioną płytą dvd za zwrotem kosztów wykonania filmu w kwocie 30 zł+ koszty wysyłki (5 zł) razem 35 zł po dokonaniu przedpłaty na moje konto bankowe.

(nr konta podaję osobom zainteresowanym)

O czym jest film?
 
Sporo  miejsca na filmie zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich  i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.

W kościele był chrzczony w 1914 r. mój tata, a w maju 2007 r.podczas naszej wizyty, odbyła się w nim Msza św. w dwóch językach:  polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.

Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów, w którym obecnie znajduje się ciężkie więzienie oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami w języku polskim i ukraińskim z mieszkańcami sokalszczyny.


Na sfilmowanej wycieczce byłem z moją żoną Tatianą (rodem z Wilna) i moja siostrą wujeczną (Hanią). Jej tata (Władysław Korykora) był bratem mojej mamy, a jej mama miała dom na Walawce, w którym  po wojnie była szkoła. Dzisiaj tego domu już nie ma, ale znaleźliśmy miejsce, gdzie kiedyś stał.

To tyle wspomnień, które na pewno ułatwią  obejrzenie filmu.
Gdyby pojawiały się jakieś dodatkowe pytania dot. naszego pobytu na sokalszczyźnie, to proszę pisać na adres:

sokal2@wp.pl

albo telefonować: 600-809-254.


.


W Sokalu zostało niewielu Katolików i dla nich ks. Andrzej Salamon z parafii Rz-K w Czerwonogradzie wywalczył odzyskanie kościoła zbudowanego przez ks. Szukalskiego bezpośrednio przed II wojną ; (po wojnie zamieszkał we Wrocławiu)  .

Będzie trzeci kościół Rz-K odzyskany w ostatnich latach. Drugi jest od kilku lat czynny w Tartakowie.

Klasztor oo. Bernardynów do 1951 r. znajdował się na terenie Polski, ale po tej dacie ziemie po lewej stronie Bugu zostały nam zabrane w ramach tzw. regulacji granic.

Klasztor otoczony bagnami nadawał się znakomicie na więzienie, bo obok Sokala aż do Czerwonogradu odkryto duże złoża węgla, a do roboty w kopalniach mało kto się kwapił. Więźniów nie pytają czy mają ochotę pracować. Do pobliskich kopalń pędzą ich na piechotę jak katorżników.

Widziałem odbiór więźnia na stacji w Sokalu. To było straszne. Kilka samochodów uzbrojonych klawiszy z psami czekało na skazańca, a kiedy ktoś go wyrzucił ze stojącego na stacji pociągu na tory,  zobaczyłem chudziutkiego człowieczka z reklamówką pędzonego do stojącej na peronie "suki".

Przyglądali się temu weseli podróżni - dorośli i dzieci. Szkoda słów. Skazaniec to nie człowiek.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pozdrowienia. Pochwały zobowiązują.   W przyszłym roku wybieram się ponownie do Sokala i okolic. Na pewno uda mi się przywieźć nowe fotki i filmy o naszej Kresowej Krainie.
.


.

22 listopada 2011 r. o godz. 15, w obecności metropolity lwowskiego Kościóła RK , abpa Mokrzyckiego i bpa żółkiewsko-sokalskiego Kościoła GK Kołtuna oraz mitrata-proboszcza parafii GK w Sokalu. o.Jarosława zostały przekazane ks. Andrzejowi Mihułce, proboszczowi prafii RK sokalsko Tartakowskiej, klucze do kościoła RK w Sokalu .


starowka2.JPG

Kościół był budowany przed wojną przez ks. Lewartowskiego, a potem Szukalskiego. Po wojnie komuniści zorganizowali w nim bazar handlu mięsem. Od kilku lat kościól stał pusty, a kaplice i pomieszczenia katechetyczne zostały sprzedane lub oddane w tzw. arendę prywatnym przedsiębiorcom.


Wspierajmy ks. Andrzeja modlitwą i czynem, aby jak najszybciej mógł odprawiać w tym kościele liturgię RK i sprawować opiekę duszpasterską.

.


http://www.sokal.fora.pl/sokal-zabuze-z … 7,101.html

.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
studnie wiercone gorlice | systemy nawadniania piaseczno | oprogramowanie dla placówek medycznych | fotobudka 360 kraków | Części John Deere